CHRZEST ŚWIĘTY
Pośrednikiem między Bogiem a nami jest Jezus Chrystus. Z Panem Jezusem na zawsze, na całą wieczność łączy nas CHRZEST ŚWIĘTY. Również przez Chrzest św. wchodzimy do Świętego Kościoła Powszechnego, powiększając Jego organizm. Czy zdajecie sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka płynie z faktu przyjęcia Chrztu Świętego?
O chrzest dla dziecka proszą Kościół Święty rodzice.
Nie mogą ich w tej sprawie wyręczać osoby trzecie, np. krewni lub przyjaciele!
Dlatego:
- Rodzice dziecka przygotowują się religijnie na uroczystość Chrztu św. dziecka:
- uczestniczą w jednej katechezie chrzcielnej;
- w dniu Chrztu św. przyjmują Komunię św. (chyba że nie mogą, np. z powodu małżeństwa cywilnego).
- Przy Chrzcie św. asystują zarówno rodzice, jak i chrzestni.
- Do Chrztu Świętego przychodzimy przynajmniej 10 minut przed wyznaczoną godziną.
- Gdyby Chrzest Święty miał być z różnych przyczyn przełożony na inny termin, należy o tym poinformować.
- Cieszymy się, jeśli rodzice odpowiedzialnie podchodzą do spraw Chrztu Świętego i naszych zaleceń. Traktujmy naszą wiarę i przekonania poważnie i odpowiedzialnie.
Okazja do Spowiedzi św. codziennie pół godziny przed każdą mszą św.
Rodzice chrzestni
- Chrzestnymi mogą być jedynie katolicy praktykujący.
- Nie mogą tej funkcji pełnić osoby żyjące w związku cywilnym (bez ślubu kościelnego).
- Chrzestni przedstawiają zaświadczenie swego proboszcza, iż są zdolni do pełnienia tej godności. W swojej parafii zamieszkania chrzestni zobowiązani są do uczestnictwa w katechezie przedchrzcielnej.
- W przypadku chrzestnych młodocianych (do 18 roku życia) wymagane jest zezwolenie katechety szkolnego.
- Rodzice chrzestni w tym dniu przyjmują Komunię Świętą.
- Pamiętajmy, że w przygotowaniach do uroczystości Chrztu św. najważniejsze są troski wokół spraw religijnych, poprawne przygotowanie swojego wnętrza. Problemy stołu oddalamy na dalsze miejsce. Jesteśmy przecież ludźmi wierzącymi! Niech tej uroczystości nie zakłóci spożywanie alkoholu!
BIERZMOWANIE
Sakramentu bierzmowania udziela biskup
Zwykle dzieje się to w okresie wizytacji kanonicznej (co kilka lat).
Dorośli, którzy sakramentu bierzmowania nie przyjęli, mogą czekać na czas wizytacji kanonicznej parafii, lub zgłosić się do kancelarii parafialnej celem uzyskania odpowiednich informacji. Co dwa miesiące w Katedrze w Kaliszu Ksiądz Biskup udziela sakramentu bierzmowania dorosłym. Kandydat po odpowiednim pouczeniu w parafii otrzymuje zaświadczenie, na podstawie którego zostanie dopuszczony do bierzmowania w Katedrze.
Kandydat do bierzmowania przedstawia świadectwo Chrztu świętego.
POKUTA
W naszej parafii można wyspowiadać się codziennie pół godziny przed każdą mszą świętą. Przed świętami lub z okazji różnych wydarzeń religijnych w parafii dajemy specjalną możliwość do skorzystania z sakramentu pokuty. O szczegółach informuje się w aktualnych ogłoszeniach parafialnych.
EUCHARYSTIA
Najdoskonalej wielbimy Boga Mszą św.
Szczegółowy porządek mszy św. oraz nabożeństw podany jest tutaj. Niemniej jednak chwalimy Boga również innymi nabożeństwami, których w Kościele jest bardzo wiele. W ten sposób można zaspokoić różne formy pobożności. Zaznacza się, że udział we wszystkich nabożeństwach poza mszalnych jest dobrowolny.
Kościół nikogo do nich nie zobowiązuje, jedynie zachęca. Zobowiązani jesteśmy z prawa kościelnego jedynie do niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we mszy świętej.
Msza św. sprawowana w sobotni wieczór jest mszą św. niedzielną.
Zamawianie intencji mszalnych przez wiernych
Każdy katolik może zamówić Mszę świętą w dowolnej intencji. Zwykle zamawiamy msze św. za naszych zmarłych. Pamiętajmy jednak również o żywych, a więc o naszych bliźnich i o nas samych. Zamawiajmy więc msze św. w intencjach rodziny, konkretnej osoby i sprawy. Dobrze by było, aby każda rodzina przynajmniej raz w roku zamówiła mszę św. W miarę możliwości niech wszyscy członkowie rodziny uczestniczą w tej eucharystii, przystępując uprzednio do spowiedzi św.
Intencję mszalną można zamówić z wyprzedzeniem w kancelarii parafialnej.
Przyjmowanie Komunii św. przez chorych
Jeżeli masz w rodzinie osoby, które ze względów zdrowotnych nie mogą przyjść do kościoła, a pragną przyjmować Jezusa Eucharystycznego lub sam jesteś w takiej sytuacji - wystarczy zgłosić taką potrzebę w kancelarii parafialnej lub zakrystii bądź skontaktować się telefonicznie.
SAKRAMENTY CHORYCH
Sakrament Namaszczenia Chorych chrześcijanin przyjmuje w poważnej chorobie, utrzymującej się przewlekle utracie zdrowia lub nagłym pogorszeniu samopoczucia, a także w podeszłym wieku. Jest to sakrament, który daje nam łaskę umocnienia w cierpieniu i chorobie, a także uwalnia od grzechów powszednich, dlatego nie trzeba się bać jego przyjmowania.
Odrzućmy fałszywe myślenie i odczucia związane z Namaszczeniem Chorych.
Absolutnie nie można tego Sakramentu łączyć i kojarzyć ze śmiercią!
Sakrament chorych można przyjąć więcej razy w ciągu życia!
Co należy przygotować na przybycie kapłana do domu chorego?
- stolik nakryty jasnym obrusem, na nim krzyż,
- obok zapaloną świecę oraz
- na spodeczku nieco waty lub chleba.
Domownicy wraz z kapłanem i chorym powinni uczestniczyć we wspólnej modlitwie.
MAŁŻEŃSTWO
Kandydaci do małżeństwa zgłaszają się do kancelarii parafialnej celem załatwienia formalności związanych z planowanym małżeństwem na 3 miesiące przed datą ślubu.
Jakie warunki należy spełnić i jakie dokumenty dostarczyć?
- Świadectwo chrztu świętego najnowszej daty (nie starsze niż 6 miesiące od daty wystawienia). Świadectwo chrztu zawiera informację o stanie wolnym. Fakt zawarcia małżeństwa przekazywany jest także do parafii miejsca chrztu i jest odnotowany w księdze ochrzczonych.
- Świadectwo z katechezy z zakresu szkoły ponadpodstawowej (licealnej, zawodowej, technicznej). Kandydaci, którzy nie mają takiego świadectwa zobowiązani są do skorzystania z tzw. katechumenatu przedmałżeńskiego.
- Dowód osobisty
- Należy uczestniczyć w naukach przedślubnych i spotkaniach w poradni rodzinnej.
- Dostarczyć zaświadczenie z USC celem zawarcia małżeństwa konkordatowego. Jeżeli kandydaci zawarli już małżeństwo w USC, wtedy okazują stosowny dokument.
- Wdowcy lub wdowy dodatkowo dostarczają akt zgonu małżonka.
Małżeństwo zawierane jest w czasie mszy św. lub poza nią. Termin ustala się w kancelarii parafialnej. Jeśli małżeństwo zawierane jest poza mszą św., wtedy wypada, aby młodzi małżonkowie zamówili mszę św. w swojej intencji w innym terminie.